+420 724 525 321 info@4jumping.cz

Koloběžka na vás udělá dojem. Už při prvním použití se neubráníte dojmu, že vás s ní čeká parádní jízda. A pokud jste dospělí a právě jste narazili na vymoženost dnešní doby, tedy koloběžky pro dospělé, čeká vás jízda plná euforie a vzpomínek na dětství. Jízda na koloběžce má řadu výhod. Pokud ji srovnáváte s dalšími věcmi, jako je například kolo, pak koloběžka je jednodušší ve všech směrech, například je snazší na údržbu, ale i samotné ovládání. Koloběžka, odrážedlo kolo chcete-li, je díky své jednoduchosti i relativně bezpečné „přibližovadlo“. I tak je ale třeba dodržovat bezpečnostní zásady a vybavit se ochrannými pomůckami.

Ochranné pomůcky

Až budete pořizovat odrážedlo kolo (koloběžku), ať už pro děti nebo pro dospělé, vždy dejte přednost kvalitnímu produktu. Koloběžka vyrobená z kvalitních materiálů je bezpečnější (protože se jen tak nečekaně z ničeho nic nerozpadne) a měla by vydržet déle. Přitom nemusí být drahá. Ke koloběžce vybírejte rovněž kvalitní a dobře padnoucí ochranné pomůcky. V každém případě by měla být samozřejmostí helma. Úrazy hlavy mohou mít velmi vážné následky a helma jim dokáže v naprosté většině případů zabránit nebo je výrazně zmírnit. Můžete dokoupit i chrániče dalších částí těla, výběr je široký, zeptejte se v obchodě. Ten, kdo bude odrážedlo kolo řídit, musí být také dobře viditelný. Pořiďte tedy také reflexní pomůcky, případně světla. Nikdy nepodceňujte bezpečí své, svých blízkých ani dalších účastníků provozu. Když jsme u provozu a vozovky, pokud můžete, vyhněte se více frekventovaným místům s auty a motorkami. Vhodnější jsou cyklistické stezky, parky a klidnější cesty. A nakonec, mějte u sebe lékárničku. Jistota je jistota.

Buďte předvídaví

K bezpečné jízdě na koloběžce patří i zodpovědný jezdec. Zkuste být předvídaví, vybírejte si vhodné cesty, počasí, oblečení a obuv pro své cesty. Myslete na to, že teď na podzim můžete s koloběžkou uklouznout po listí nebo hlíně, že vám do cesty může někdo vběhnout nebo něco vlétnout, dívejte se kolem sebe a vždy před jízdou a po jízdě (v případě nějakého podezření a potřeby klidně i během jízdy) kontrolujte svoji koloběžku a ochranné pomůcky. Poškozený plášť kolečka, brzy nebo závadu na konstrukci je vždy lepší najít včas. Jistě, člověk nemůže předvídat všechno, ale zodpovědným přístupem můžete riziko úrazů, které by jinak mohly být i zbytečné, snížit na minimum. Předvídavost se vám hodí nejen u něčeho, jako je odrážedlo kolo, ale také u cyklistického kola, na motorce či v autě. Buďte opatrní a užijte si bezpečnou jízdu.