+420 724 525 321 info@4jumping.cz

Možná jste si všimli nebo jste již slyšeli o tom, jak působí barvy na lidské smysly. Přestože každý vnímáme barvy tak trochu po svém, ustálily se v naší kultuře určité významy pro jednotlivé barvy a je dokonce dokázaný vliv barev na naše tělo a duši.

Znalost významu těchto barev a jejich působení na lidi je užitečná nejen v reklamě či lékařství, ale i v řadě jiných odvětví, například módě či bytovém designu. Barva může být jedním z parametrů při výběru doplňků bytu, pokud chcete docílit určitého dojmu. Ať se už jedná o povlečení na postel, obrazy na zeď, květináče na parapet nebo třeba koberec, tam všude můžete uplatnit své nově nabyté znalosti řeči barev.

Jak už bylo řečeno, vnímání barev a jejich kombinací je i přes onoho ustáleného významu stále subjektivní záležitostí, proto se vám například barevná škála pro obrazy do bytu nebo třeba pro závěsy může líbit více či méně než někomu jinému. Máte také například svoji oblíbenou barvu, která se nemusí shodovat (a pravděpodobně ani neshoduje) s nejoblíbenější barvou ostatních lidí. Proto, ale i pro rozličný význam barev, kterými se snažíme docílit určitých dojmů, se prodávají věci ne v jedné barvě, ale často v celé škále tak, aby si každý mohl vybrat pro sebe přesně to pravé.

A nyní konečně zde přikládám několik ukázek barev, jejich význam a působení, aby jste si udělali lepší představu.

Barvy a jejich význam

Bílá barva –je barvou čistoty, vzdušnosti, prostoru, také čistoty, nevinnosti a dokonalosti.

Černá barva – je vnímanou jako barva smutku, samoty, smrti a zániku, zoufalství, zla, tajemství a nicoty. Rovněž je barvou opuštěnosti a samoty.

Hnědá barva – Hnědá je zemitou barvou, značí rozum a jistotu.

Žlutá barva – Svěží a pozitivní barva slunce, působí sebevědomě a vesele. Je povzbudivá a osvobozující.

Oranžová barva –Oranžová barva má pozitivní vlil na chuť, je slavnostní a radostná. Mimo jiné vyvolává i pocit tepla a přátelství.

Červená barva– Známá jako barva lásky a vášnivých citů, také ale krve, agresivity a nebezpečí. Barva je energická a budí dojem moci.

Fialová barva – Barva intuice a ženskosti v sobě nese nádech tajemna a může působit až neklidně a znepokojivě.

Modrá barva – Uklidňující vzdušná barva nebe je také barvou komunikace a myšlení. Budí dojem svobody nebo také samoty a ticha.

Zelená barva –zelenou barvu vnímáme jako barvu symbolizující zdraví a klid. Zosobňuje odpočinek a relaxaci, duševní rovnováhu a uvolněnost,  ticho a rozjímání.